Arhiiv kuude lõikes: jaanuar 2014

Hijiki merekapsas

Hijiki merekapsas on palju kiudained, rauda ja lausa 4 korda rohkem kaltsiumi kui piimas. Selle kõige tõttu võibki öelda, et hijiki = tervisetoit. Kuna see on aga ostes kuivatatud kujul, siis peab seda enne tarvitamist leotama!

Koostisained

Valmistamine

 1. Panna hijiki koos veega potti ja asetada see kuumale pliidile.
 2. Kui vesi läheb keema, siis keerata tuli madalaks ja eemaldada tekkinud vaht.
 3. Peale paari minutit kontrollida hijiki merekapsast; kui see on pehme, siis on valmis.
 4. Pesta merekapsas õrnalt veega ja saabki juba hakata nautima! Selle meetodiga, olgugi et kiire ja lihtne, tuleb väga hea tekstuuriga hijiki!

NB! Kuivatatud hijiki paisub leotamisel umbes 8. kordselt.

Mungoa idude ja wakame merekapsa supp

Mungoa idu on Hiinast pärit juurvili, mida lisatakse eriti Aasia riikides mitmetele roogadele, et lisada neile selle suurepärane maitse. Tegemist on ka Jaapanis populaarseks saanud toiduainega, mida sealmail kutsutakse moyashiks. Siinkohal tooksimegi välja ühe Jaapani retsepti, kus lisaks varemmainitud idudele kasutatakse ka teisi sealt pärit maitse- ja koostisaineid, et saavutada tõeline Jaapani maitse.

Koostisained (4 portsjonit)

Valmistamine (15 minutit)

 1. Pesta ja siis kurnata korralikult mungoa idud.
 2. Leotada kuivatatud wakamet vees kuni see täielikult paisub. Kurnata ja pressida natuke merekapsast, et oleks kuivem. Kui tundub, et vetika tükid on liiga suured, siis võib neid ka väiksemaks lõigata.
 3. Lõigata tofu suupärasteks kuubikuteks.
 4. Panna potti vesi, puljongikuubikud ja sake ning lasta neil keema minna. Lisada mungoa idud ja oodata umbes 1-2 minutit; lõpuks panna sisse pehmed tofukuubikud.
 5. Lisada maitse järgi soola ja pipart. Lõpuks panna suppi wakame, hakitud sibul, seesamiseemned ja koheselt serveerida.

Valge redise ehk daikoni nuudlid

Kasutage põnevat valget redist, et valmistada maitsvaid nuudleid! Lisatud mirin, sojakaste ja muud sellised toiduained annavad roale autentse, kergelt magusa Jaapani maitse.

Koostisained (1 portsjon)

Valmistamine

 1. Lasta kuivatatud redisel liguneda umbes 30 minutit. Peale seda pigistada korralikult sealt liigne vesi välja.
 2. Panna köögipaber aburaage alla ja peale ning suruda, et eemaldada sealt liigne õli. Peale seda viilutada. Koorida porgand ja samuti viilutada.
 3. Panna pannile õli ja lasta sel kuumaks minna. Praadida redis ning siis aburaage ja porgand. Peale seda lisada dashi supp, mirin, sake ja sool – lasta sel keema minna.
 4. Lisada suhkur ja sojakaste ning keeta kuni leem on peaaegu kadunud.

Shiitake seened

Shiitake seen on vägagi sobilik paljude eri Jaapani roogadega – shiitake no nimono, nikujaga, sukiyaki jne. Kuna see hõrgutis tuleb aga kuivatatud kujul, siis ettevalmistamiseks peab teda pikalt leotama – isegi terve öö. Siin tooksimegi välja ühe nipi, kuidas shiitaket kiiresti nautima hakata!

Koostisained

 • Kuivatatud shiitake 5 tk (MoMo soovitab: MoMo shiitake 50 g)
 • Soe vesi 100 ml
 • Suhkur 1/2 tl

Valmistamine (Valmistusaeg: 5 minutit)

 1. Panna koostisained mikrouuni üheks minutiks (600 W) nõuga, mis on kaetud toidukilega. Peale seda ongi seened mõnusalt pehmed – valmis kasutamiseks erinevates Jaapani roogades.

Sukiyaki ühepajatoit

Sukiyaki on Jaapani ühepajatoit, mis koosneb lihast (tavaliselt veise), juurviljadest ja mõndadest tähtsatest toiduainetest, mis annavad sellele iseloomuliku maitse (mirin jms). Tavaliselt nauditakse seda päritolumaal külmadel talveõhtutel seltskonnaga, mille tõttu soovitame meiegi proovida seda kodus meisterdada heade sõpradega – siis tuleb palju maitsvam!

Koostisained (2 portsjonit)

Valmistamine

 1. Keeta valmis shirataki või harusame klaasnuudlid vastavalt juhistele pakil. Viilutada porrulauk, hiina kapsas ja tofu – ei pea liiga suured tükid lõikama; peaasi, et hiljem oleks mugav süüa.
 2. Lõigata veiseliha õhukesteks viiludeks, lisada maitse järgi pipart ja soola. Segada eraldi potis kokku sojakaste, sake, mirin ja suhkur.
 3. Lisada kastmesse porrulauk ja veiseliha viilud. Kui läheb keema, siis eemaldada liha mõneks ajaks ja lisada ülejäänud koostisained ning oodata kuni needki on kõik keenud. (Kui liha ei küpse korralikult ja vedelik hakkab liialt aurustuma, siis võib juurde panna hiina kapsast.)
 4. Lõpuks lisada uuesti veiseliha ja ongi valmis. Head isu!